ZADZWOŃ REZERWUJ GPS
Park w Kołobrzegu

Zielony Kołobrzeg przyciąga turystów

Trudno sobie wyobrazić miasto bez skrawka zieleni. Nic tak nie relaksuje jak piknik w parku czy spacer po lesie. Obcowanie z przyrodą pozwala zapomnieć o codziennych troskach, wyciszyć się po ciężkim tygodniu pracy i miło spędzić czas, na przykład weekend nad morzem z bliskimi.

Odkąd w XIX wieku rozpoczęto w Kołobrzegu prace budowlane, mające na celu stworzenie klimatycznego kurortu nad Bałtykiem, ogromną wagę przywiązywano do miejskiej zieleni, która szybko stała się wizytówką miasta – zaraz obok ośrodków zdrojowych i plaży. Wówczas zauważono, że Kołobrzeg oraz jego okolice idealnie nadają się do aklimatyzacji rozmaitych osobliwości przyrody. Dziś miasto liczy aż 90 hektarów parków, w których rosną rzadkie gatunki roślin. Kolejne 30 hektarów to zwarte tereny zieleni znajdujące się w różnych częściach Kołobrzegu.

Parki historii

Na wydmach wzdłuż wybrzeża znajduje się zabytkowy park im. Stefana Żeromskiego (kiedyś nazywany Parkiem Plażowym) o długości 4 kilometrów, a w nim alejki spacerowe oraz ścieżka zdrowia z przyborami do ćwiczeń. Idealne miejsce dla osób uprawiających sport, zapalonych biegaczy i cyklistów. Miejsce to spełnia także funkcje przyrodnicze: tutaj najłatwiej jest odczuć zdrowotne działanie aerozolu morskiego.

Park im. Aleksandra Fredry (niegdyś Park na Wilczym Wzgórzu) o powierzchni ponad 21 hektarów znajduje się pomiędzy ulicami A. Fredry, A. Sułkowskiego i 4. Dywizji Wojska Polskiego. Powstał pod koniec XIX wieku i do dziś zachowany jest w historycznych granicach, tuż przy amfiteatrze. Tutaj rośnie m.in. cypryśnik błotny: gatunek drzewa, którego naturalnym środowiskiem są błotniste obszary południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych.

Park im. gen. Henryka Dąbrowskiego zlokalizowany jest przy ulicy Kamiennej (dawniej nosił imię Joachima Nettelbecka). Tym, co wyróżnia go od innych kołobrzeskich parków jest pozostawiony fragment rowu fortecznego – najstarszego obiektu fortyfikacyjnego w Kołobrzegu.

Pomniki przyrody w sercu miasta

Niewątpliwą ozdobą Perły Bałtyku jest Plac 18 Marca (kiedyś Plac Cesarski), zaprojektowany przez utalentowanego ogrodnika Heinricha Martensa w drugiej połowie XIX wieku. Inspiracją dla projektanta skweru był uporządkowany ogród francuski z fontanną pośrodku, w którym każdy element jest przemyślany i pasuje do całości kompozycji. Przy Placu 18 Marca rośnie buk zwyczajny liczący ok. 200 lat. Aby podkreślić majestatyczne piękno drzewa zainstalowano na nim subtelne podświetlenie. W bliskim sąsiedztwie placu znajduje się Hotel New Skanpol.

W Kołobrzegu powstało wiele innych zieleńców, jak choćby Plac im. płk. Przybylskiego położony za Basztą Prochową, czy też plac zwany niegdyś Placem Zwycięstwa, zlokalizowany pomiędzy ulicą Zwycięzców, Solną, Pomorską oraz Kolejową.

 

W leśnej gęstwinie

Kołobrzeski Las to tereny bagienne. Cały obszar obejmuje niemal 300 hektarów. Do 1992 roku teren ten był niedostępny dla mieszkańców miasta i turystów, gdyż w pobliżu znajdowało się radzieckie lotnisko. Mimo, że przez nadmorski las poprowadzono szlak turystyczny, obszar ten wciąż nie jest do końca poznany. Z uwagi na swą wyjątkowość, Kołobrzeski Las nazwany został Ekoparkiem Wschodnim. Oprócz starych buków i dębów można tu spotkać ogromne daglezje oraz północnoamerykański gatunek sosny przywieziony zza oceanu jeszcze w XIX wieku. Jednak największą osobliwością lasu są hektary bagien wraz z typową dla tego środowiska fauną. Ekopark Wschodni przylega bezpośrednio do piaszczystej plaży i w całości objęty jest ochroną prawną.

Zatem jeśli pragniesz wypocząć z rodziną w weekend i cieszyć się otoczeniem przyrody, a przy okazji bliżej przyjrzeć się atrakcjom kołobrzeskiej fauny i flory, zachęcamy do zarezerwowania pobytu w naszym hotelu nad morzem. Serdecznie zapraszamy!

 

powrót do bloga

Hotel New Skanpol od kuchni
Wielkanoc nad morzem 2016


ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER