fbpx
ZADZWOŃ REZERWUJ GPS
Katedra w Kołobrzegu

Wyjątkowe atrakcje w okolicach Kołobrzegu

Miejskie zabytki, intrygujące muzea, urokliwe porty i wspaniałe plaże – gmina Kołobrzeg kusi naturalnym pięknem oraz bogatą historią. Na uwagę zasługuje nie tylko słynny Ratusz, ale także Latarnia Morska, molo, Bazylika konkatedralna czy też Marina Solna. Ta ostatnia, dzięki rozbudowanej infrastrukturze oraz unikalnym walorom przyrodniczym miasta, każdego roku gości jachty z całego świata. Co więcej, w pobliżu mariny znajduje się znana miłośnikom historii Reduta Morast – XVIII-wieczny fort obronny, który w ostatnim czasie przeszedł rewitalizację.

Rozległe tereny zielone

Z jednej strony zabytki historyczne i militarne, z drugiej zaś zaciszne parki czy też malownicze ogrody, w których można wypocząć oraz napawać się widokiem majestatycznej przyrody. Park im. Stefana Żeromskiego zlokalizowany jest w samym sercu Dzielnicy Uzdrowiskowej. Właściwie są to dwa połączone ze sobą parki – nadmorski, i ten przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem.

Warto również udać się na spacer do krajobrazowego parku im. A. Fredry, nazywanego Parkiem na Wilczym Wzgórzu. Dziś mieści się tu amfiteatr. Zwiedzając miasto możemy zajrzeć na Plac 18 Marca (kiedyś zwany Cesarskim), gdzie mieści się zabytkowy pomnik i podświetlana fontanna.

Nieco dalej od centrum miasta, w miejscowości Dobrzyca znajdują się niezwykłe Ogrody Hortulus Spectabilis otwarte dla zwiedzających od 2014 r. Cały kompleks podzielono na strefy tematyczne. Każda z nich oferuje wspaniałe wrażenia estetyczne i przyrodnicze. Sercem Ogrodów jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha. Wewnątrz labiryntu mieści się wieża widokowa, z której rozpościera się piękna panorama okolicy. Ogrody Czasu i Przestrzeni, Magii, Kalendarza Celtyckiego – to tylko niektóre z tutejszych atrakcji.

I on – wspaniały Ekopark Wschodni, który rozciąga się od Kołobrzegu-Podczela przez Bagicz, w kierunku miejscowości Sianożęty. Cała powierzchnia tego niezwykłego parku, będącego cennym użytkiem ekologicznym, zajmuje około 380 ha. Idealne miejsce na spacer pośród dziewiczej przyrody albo wycieczkę rowerową (przez Ekopark przebiega malowniczy szlak).

Ciekawym parkiem, zupełnie innego rodzaju, jest Park Rozrywki Zieleniewo, zlokalizowany ok. 5 km na południe od Kołobrzegu. Przekraczając jego bramę poczujemy się jak na Dzikim Zachodzie. Znajdziemy tu wioskę indiańską, western city, lunapark, motopark i znacznie więcej atrakcji dla całej rodziny.

Zabytki w Budzistowie i Kądzielnie

Budzistowo to szczególne miejsce na mapie popularnych atrakcji gminy kołobrzeskiej. Przez miejscowość przebiega piękna (i dobrze utrzymanych) ścieżka rowerowa. Warto zobaczyć tutejsze zabytki: wczesnośredniowieczny kościół pw. św. Jana Chrzciciela (najstarszy na Pomorzu Środkowym sakralny obiekt zbudowany z cegły), zbudowany w sercu dawnego Kołobrzegu, siedzibie jednego z dwóch pierwszych polskich biskupów z 1 000 roku. Eklektyczny Pałac Myśliwski pochodzący z przełomu XIX i XX w., czy też kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Sarbii.

Kilka ciekawych zabytków architektury sakralnej oraz świeckiej znajdziemy również w Kądzielnie – miejscowości położonej niecałe 5 km na wschód od centrum Kołobrzegu. Wśród nich wymienić należy m.in.: zespół pałacowo-parkowy i folwarczny, a także dwukondygnacyjny pałac w stylu eklektycznym.

Szukacie pomysłu na wyjątkowy urlop z dala od miejskiego zgiełku i smogu? Zapraszamy do Hotelu New Skanpol!

powrót do bloga

VIII Światowy Festiwal Morsowania w Kołobrzegu 03-05.01.2020
Jesienne wydarzenia kulturalne w Kołobrzegu


ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER