fbpx
ZADZWOŃ REZERWUJ GPS
Migrena

Wybierz się do Kołobrzegu dla zdrowia cz.2 – Leczniczy wpływ morza na migrenę

Edward Flatau to pierwszy polski uczony, który zgłębił wiedzę na temat tajemniczej dolegliwości jaką jest migrena. Swoje przemyślenia i efekty przeprowadzonych badań opublikował w 1912 r. („Migrena”), torując tym samym drogę innym lekarzom chcącym poznać przyczyny, skutki oraz sposoby leczenia owej choroby.

Przypadłość ta dotyka głównie kobiety – ale nie tylko. Charakteryzuje się silnym, pulsującym bólem głowy, któremu towarzyszą takie objawy jak:

 • światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy/dźwięki;
 • tzw. mroczki – problemy z widzeniem;
 • nudności, wymioty;
 • dreszcze, poty;
 • mrowienie, kołatanie serca;
 • zawroty głowy;
 • zaburzenia mowy.

Stopień nasilenia bólu oraz jego częstotliwość jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj migrena pojawia się w sytuacjach stresowych, w czasie przeżywania silnych emocji lub pod wpływem wzmożonego wysiłku fizycznego. Jednak równie często bóle mogą następować bez wyraźnej przyczyny i trwać przez kilka bądź kilkanaście godzin.

Pomimo dużej ilości leków przeciw migrenie (głównie na receptę) dostępnych na rynku, współczesna medycyna pozostaje bezradna wobec jednoznacznej odpowiedzi, czym jest owa dolegliwość i jak zapobiec jej nawrotom. Zdarza się, że stosowanie środków chemicznych nie przynosi pożądanych rezultatów. Wówczas warto zwrócić uwagę na to, co oferuje nam sama natura.

Aerozol morski na ból głowy

Nad Bałtykiem występuje wyjątkowo wysokie stężenie jodu. Im głębiej w ląd, tym jest go mniej. Bóle głowy, nadwrażliwość oraz brak koncentracji mogą być skutkiem jego niedoboru.

Spacerując brzegiem morza (zwłaszcza w wietrzny dzień) wdychamy duże ilości zbawiennej mieszanki pierwiastków nazywanej aerozolem morskim. Oprócz jodu pochłaniamy brom, magnez i wapń. Niespokojne fale targane silnym wiatrem wytwarzają tzw. jony ujemne (aniony), które tonizują układ nerwowy organizmu oraz skutecznie redukują bóle głowy. Co więcej, chłodne powietrze, parujące krople wody morskiej, a także przyjemny szum morza usuwają uczucie zmęczenia, łagodzą zaburzenia na tle nerwowym i zwalczają bezsenność.

Bursztyn na migrenę?

Ten jasnozłoty kamień nazywany „żywicą morską” wykorzystywany jest nie tylko w jubilerstwie i kosmetyce ale również w medycynie naturalnej. Od wieków stanowi środek leczniczy w walce z zapaleniem zatok, katarem, reumatyzmem, chorobami tarczycy i gardła oraz silnymi bólami głowy. Bursztyn bałtycki zawiera od 3 do 8% kwasu bursztynowego, który stymuluje pracę układu nerwowego. Ponadto w jego skład wchodzą cenne mikroelementy w postaci krzemu, magnezu, żelaza, wapnia, potasu i związków organicznych połączonych z jodem.

Jak twierdzą naukowcy, w wyniku stresu i chorób, w polu elektromagnetycznym otaczającym człowieka pojawia się w nadmiar dodatnich ładunków. Tymczasem bursztyn wytwarzając ładunki ujemne przywraca organizmowi naturalną harmonię.

Właściwości bursztynu:

 • dostarcza organizmowi jonów ujemnych;
 • zwiększa aktywność biologiczną komórek;
 • działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie;
 • wzmacnia odporność.

Sprawdzonym sposobem na zwalczenie bólu migrenowego jest nacieranie skroni nalewką z bursztynu. Według niektórych już samo noszenie ozdób z tego kamienia (naszyjników, korali, breloków, kolczyków) redukuje nieznośne bóle głowy.

Przygotowanie nalewki

2,5 dag naturalnego pokruszonego bursztynu zebranego na plaży należy zalać 0,25 l spirytusu i przechowywać w buteleczce z ciemnego szkła, wstrząsając od czasu do czasu. Po upływie około dwóch tygodni nalewka jest gotowa do użycia. Mikstura ta daje się długo przechowywać, a gdy się skończy można ponownie zalać bursztyn spirytusem.

Stosowanie nalewki

 • nacieranie niewielką ilością nalewki czoła na wysokości nosa, skroni, miejsca za uszami;
 • noszenie opaski nasączonej roztworem;
 • wykonanie masażu (w palcach rozciera się kilka kropel nalewki, po czym powoli masuje obie skronie okrężnymi ruchami przez około minutę).

 

powrót do bloga

Zwierzę w hotelu - o czym warto pamiętać?
Kąpiel słoneczna


ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER