fbpx
ZADZWOŃ REZERWUJ GPS
Port w Kołobrzegu

Piękno kołobrzeskich portów

Przechadzając się ulicami Kołobrzegu i podziwiając krajobraz miasta, nie sposób nie dostrzec jego walorów historycznych. Barwna przeszłość tego miejsca wychyla się do nas z miejskich kamienic i zabytków pamiętających ponure czasy wojen. Pomimo zmian, jakie zaszły w „Perle Bałtyku” na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, wciąż czuć tutaj ducha dawnych czasów. Ten, kto dobrze wsłucha się w szum morza, usłyszy jeszcze głosy średniowiecznych maszopów nawołujących do pracy przy połowie ryb…

Kołobrzeg od początku swego istnienia stanowił ważny punkt na historycznej mapie Polski. Początki grodu kołobrzeskiego datuje się na 880 r. Już wtedy był on istotnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym. Za panowania pierwszych Piastów, kołobrzeski port umożliwiał kontakty ze Skandynawią. Według źródeł, to właśnie stąd wypłynęła córka Mieszka I Świętosława do swojego męża, władcy szwedzkiego Eryka Zwycięskiego. Kolejnym przełomowym wydarzeniem w dziejach miasta było ustanowienie w Kołobrzegu przez Bolesława Chrobrego w 1000 r. stolicy biskupiej dla Pomorza.


Port tętniący życiem

Dawni mieszkańcy miasta nie mogli narzekać na biedę. Kontakty handlowe z państwami ościennymi wspierały rozwój gospodarczy Kołobrzegu. Życie portowe skupiało kupców i marynarzy z dalekich stron. Chętnie osiadali tutaj wędrowcy. Niestety siedemnastowieczna wojna trzydziestoletnia oraz II wojna światowa odcisnęły swe piętno na nadbałtyckim uzdrowisku. Dopiero w 1948 r. nastąpiło ponowne otwarcie portu, który do dziś jest siedzibą Polskiej Żeglugi Bałtyckiej SA – Polferries.

W porcie handlowym mieszczą się statki o szerokości 13 m i długości 75 m. Do portu prowadzi linia kolejowa oraz trasy dla samochodów ciężarowych. Krajobraz portu dopełniają łodzie i kutry rybackie, magazyny ze zbożem, a także fabryka lodu.

Marina dla żeglarzy

Marina Solna, to idealny punkt wypadowy na Bornholm i całą Skandynawię. Szeroka piaszczysta plaża, nowoczesna infrastruktura portowa i liczne pomniki zieleni przyciągają turystów. Każdego lata cumują tu jachty z całego świata. Dodatkową atrakcją mariny Solnej jest Reduta Morast – fort obronny powstały w XVII wieku.

Port Wojenny

Mieszczą się tutaj okręty, które są udostępniane turystom do zwiedzania w święta państwowe oraz Dni Morza. Na wysokiej betonowej wieży znajduje się antena stacji radiolokacyjnej. Stąd radary namierzają obiekty na morzu w odległości 100 km. W porcie tym stacjonuje również Bałtycki Dywizjon Straży Granicznej. To tu odbywają się odprawy graniczne. Jednostkę Straży można zwiedzić – doświadczony przewodnik oprowadza gości portu po pokładach, maszynowni i reszcie pomieszczeń marynarskich.

Rejsy w morze

Będąc w Kołobrzegu warto również obejrzeć miasto od strony morza. Rejsy z Kołobrzeską Żeglugą Pasażerską dostarczają niezapomnianych wrażeń. Już 2 stycznia 2017 r. rusza sprzedaż biletów na nowy sezon: https://www.kzp.kolobrzeg.pl/sprzedaz-biletow-na-sezon-2017

 

powrót do bloga

Zimowe atrakcje Kołobrzegu
Dlaczego warto odwiedzić Kołobrzeg po sezonie?


ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER