ZADZWOŃ REZERWUJ GPS
Piękna kobieta na plaży

Na jakie zabiegi kosmetyczne należy uważać latem?

Większość kobiet chce jak najlepiej wyglądać na urlopie. Z tego powodu wiele z nich stara się zadbać o siebie w okresie bezpośrednio poprzedzającym okres wypoczynku. Warto jednak wiedzieć, iż niektóre zabiegi są niewskazane w okresie większego nasłonecznienia, a część z nich może być wręcz niebezpieczna.

W okresie intensywnego oddziaływania słońca zdecydowanie niewskazane są wszelkie zabiegi laserowe takie jak depilacja, redukowanie blizn i przebarwień, usuwanie zmian naczyniowych czy tatuaży. Takich zabiegów nie wykonuje sią na opalonej skórze (przed zabiegiem nie należy się opalać co najmniej przez 4 tygodnie), a po ich wykonaniu ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry przynajmniej przez kilka tygodni należy ograniczać ekspozycję na słońce. Co istotne, osoby które rozjaśniały przebarwienia skórne powinny regularnie i trwale chronić te miejsca przed słońcem używając m.in odpowiednich kremów z filtrem, aby uniknąć ponownego pojawienia się zmian barwnikowych.

Specjaliści odradzają także przeprowadzanie jakichkolwiek peelingów chemicznych retinolem, kwasem glikolowym i pirogronowym oraz zabiegu mikrodermabrazji. Podczas tych zabiegów kosmetycznych odsłonięte zostają głębsze warstwy naskórka, które są bardziej wrażliwe i podatne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Podrażniona w wyniku zabiegu skóra po intensywnej ekspozycji na słońce może nierównomiernie produkować melaninę (barwnik skóry), a to z kolei może doprowadzić do wytworzenia się trudnych do usunięcia, nieestetycznych plam i przebarwień.

Z intensywnego opalania warto również zrezygnować po zabiegu elektrokoagulacji lub krioterapii niewielkich zmian skórnych, m.in. włókniaków miękkich (zmian na szyi, pod pachami czy na powiekach). Także po tych zabiegach mogą powstać przebarwienia.

Jeśli któraś z pań mimo wszystko zdecyduje się na wykonanie jednego z powyższych zabiegów powinna być świadoma ryzyka i odpowiednio chronić skórę stosując kremy z filtrem o wysokim czynniku SPF (najlepiej od 30 w górę). Powinna nakładać równomiernie dość grubą warstwę kremu i pamiętać o powtórnym smarowaniu co 2-3 godziny.

powrót do bloga

TOP 5 zabiegów na lato
Bezpieczne plażowanie z małym dzieckiem


ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER