fbpx
ZADZWOŃ REZERWUJ GPS
Kot w transporterze

Kot w podróży – nie tylko nad morze

Niestety – koty na ogół nie przepadają za podróżowaniem. Trzeba się nieco natrudzić, by zadowolić pupila i spokojnie przetransportować go z miejsca na miejsce. Oto kilka wskazówek:

Podróż samochodem:

1. Niezbędny będzie transporter. Powinien być dostosowany do rozmiaru zwierzęcia, a w trakcie jazdy dodatkowo unieruchomiony. Warto wcześniej pokazać transporter kotu i pozwolić do niego zaglądać, aby mógł się przyzwyczaić (zamknięta klatka lub pudło może mu się kojarzyć z nieprzyjemną wizytą u weterynarza).

2. Przed wyjazdem spróbujmy oswoić pupila z samochodem (także z dźwiękiem silnika). Pozwólmy mu pobyć chwilę we wnętrzu auta (pamiętajmy jednak, że część kotów po zamknięciu w samochodzie dostaje ataku paniki i potrafi narozrabiać).

3. Nawet w trasie pupil powinien mieć dostęp do niewielkiej ilości pokarmu i wody (choć zazwyczaj koty nie są skłonne do jedzenia w samochodzie). Bezpieczne będzie również umieszczenie we wnętrzu pojazdu małej kuwety.

4. W czasie wielogodzinnej podróży należy robić regularne postoje. Jeśli chcemy wyciągnąć kota z transportera, załóżmy mu szelki, ponieważ pod wpływem stresu może nam zwyczajnie „czmychnąć”.

5. Hałas niepokoi zwierzęta, dlatego unikajmy zbyt głośnej muzyki i szeroko otwartych okien. Transporter zamocujmy w możliwie najcichszym miejscu.

6. W celu zapewnienia nerwowemu kotu możliwie spokojnej podróży, warto zastosować zastrzyk, tabletki bądź specjalny żel uspokajający. Należy jednak pamiętać, że środki farmakologiczne to ostateczność i powinny być stosowane tylko w przypadku wyjątkowo nieokiełznanych zwierzaków i zawsze po konsultacji z weterynarzem!

7. Warto założyć kotu obrożę z danymi właściciela na wypadek, gdyby pupil uciekł nam na parkingu lub z pokoju hotelowego.

Podróż pociągiem:

1. W pociągu kot również powinien być umieszczony w transporterze. Najlepiej jest odizolować go od źródła hałasu oraz od współpasażerów. Jeśli zdecydujemy się wyjąć kota z kontenerka, pamiętajmy o szelkach lub smyczy.

2. Niezbędna w czasie podróży będzie mała kuwetka oraz zapas wody.

3. Przed zajęciem miejsca warto zapytać innych pasażerów czy nie mają np. uczulenia na kocią sierść.

4. Na ogół w pociągach nie pobiera się opłaty za przewóz kota, ale najlepiej jest przed kupnem biletu zasięgnąć informacji w kasie.

Niezbędnik kociego podróżnika

  • w zależności od rozmiaru kota oraz jego upodobań: transporter, plastikowy kontenerek, wiklinowy kosz, torba z materiału;
  • miseczka na wodę i pokarm;
  • mała kuweta ze żwirkiem;
  • chusteczki, ręcznik papierowy;
  • smycz, szelki oraz obroża z danymi właściciela;
  • koc lub miękka zabawka;
  • książeczka zdrowia z wykazem szczepień.

Kot nad morzem

Morska bryza, ciepły piasek, długie spacery wzdłuż plaży – choć może wydawać się to mało prawdopodobne, to jednak wiele kotów daje się przekonać do wspólnych wędrówek (oczywiście na szeleczkach ze smyczą). Wystarczy jedynie pomóc zwierzęciu przyzwyczaić się do nowego otoczenia.

1. Zarówno w hotelu, parku czy na plaży pamiętajmy o dbaniu o czystość otoczenia i naszego zwierzęcia (nośmy ze sobą nawilżane chusteczki lub papierowy ręcznik).

2. Wychodząc z kotem z pokoju należy przenosić go w transporterze bądź założyć mu szelki.

3. Ważne jest, by w pokoju hotelowym umieścić jego legowisko, aby poczuł się bezpiecznie.

4. Nie należy (przynajmniej na początku) zostawiać kota samego w pokoju na dłużej niż to konieczne – pozwólmy mu najpierw oswoić się z nowym miejscem.

powrót do bloga

Hotel w Kołobrzegu na jesień!
Pies w podróży nad morze - i nie tylko!


ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER