fbpx
ZADZWOŃ REZERWUJ GPS
Zachód słońca nad morzem

Kołobrzeg jesienią

Wszyscy, którzy nie lubią wakacyjnego zgiełku na plaży, tłumów turystów w mieście czy nieznośnych upałów powinni wybrać się nad Bałtyk jesienią. Letnia gorączka ustępuje miejsca wyciszeniu i refleksji. O tej porze roku mamy możliwość obserwowania zmian zachodzących w przyrodzie, które dokonują się niemal na naszych oczach.

„Bo nie ma nic piękniejszego od nieustającego uporu z jakim morze składa pocałunki linii brzegowej, nie zrażając się tym, że za każdym razem zostaje odepchnięte.”
[Sarah Kay]

Ogromną zaletą jesiennego wypoczynku nad morzem jest możliwość bliższego przyjrzenia się niespotykanym w innych miejscach Polski zjawiskom przyrody. Pogoda nad Bałtykiem staje się z dnia na dzień coraz bardziej wietrzna (co nie znaczy, że jest zimno!), częściej występują sztormy, które stanowią atrakcję samą w sobie. Plaża zwęża się, a wydmy ulegają rozmyciu. Odsłonięte zostają drobne kamienie, które w porze letniej pokryte były grubą warstwą piasku. Po sztormie warto wybrać się na spacer wzdłuż linii brzegowej. Mając trochę szczęścia, wśród resztek roślinności wyrzuconych przez fale znajdziemy drogocenny bursztyn nazywany przez Słowian żywicą morską.

Dopiero jesienią i zimą jesteśmy w stanie dostrzec, że to potulne i spokojne w okresie lata morze ma swoje drugie, nieobliczalne oblicze. Fale potrafią spustoszyć wszystko na swej drodze zmieniając plażę nie do poznania.

Nieocenionym bogactwem Bałtyku jest morski aerozol. Paradoksalnie im bardziej pochmurna i wietrzna pogoda, tym zdrowsze powietrze o wysokim stężeniu jodu. Morska mgiełka, która pojawia się tuż po sztormie zawiera drogocenne pierwiastki łagodzące stany zapalne dróg oddechowych, katar, astmę oraz alergię. Warto zatem wybrać się na jesienny urlop z całą rodziną i w naturalny sposób wzmocnić odporność organizmu.

„Morze! Morze! Otwarte morze! Błękitne, świeże, zawsze wolne!”
[Bryan W. Procter]

Jesień nad morzem w żaden sposób nie musi nas ograniczać. Niejednokrotnie jesienna pogoda bywała mniej deszczowa i pochmurna niż w sezonie wakacyjnym. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by w słoneczny dzień odpocząć na plaży z książką czy nawet popływać. Możemy również wybrać się w rejs z Kołobrzeską Żeglugą Pasażerską, zwiedzić wyspę Bornholm lub po prostu odprężyć się podczas wędkowania.

Można także spróbować swych sił w kajakarstwie. Przy okazji nacieszymy oko widokiem pięknych alei drzew i lasów. Mamy do wyboru kilka ciekawych tras na rzece Rega, Radew i Parsęta. Istnieje także możliwość zarezerwowania jednodniowego spływu kajakowego na odcinkach o długości 20-30 km.

Każdy szlak rowerowy i pieszy może być osobnym planem wycieczki na dany dzień. Wśród cennych obszarów przyrodniczych wyróżnia się:

  • Solnisko na Owczym Bagnie (rezerwat przyrody);
  • Dolina Parsęty;
  • Dolina Stramniczki;
  • Mirocice (zespół przyrodniczo-krajobrazowy).

Weekend w Kołobrzegu 50% taniej!

17 października 2014 r. rusza kolejna edycja projektu „Kołobrzeg za 50%” dzięki któremu możemy zwiedzić miasto o połowę taniej! Dlatego warto już dziś zaplanować w tym czasie wypoczynek w hotelu nad morzem. Akcją objęto szereg restauracji, pizzerii i kawiarń, a także muzea oraz jaskinie solne. W projekcie bierze udział m.in.:

  • Summer Car – wycieczki po mieście ekopojazdami z przewodnikiem;
  • Muzeum 6D – Maszoperia – historia kołobrzeskich rybaków opowiedziana w oryginalny i ciekawy sposób;
  • Jazda konna za połowę ceny w Parku Rozrywki Zieleniewo;
  • 50% rabatu na dania i napoje z karty menu w restauracji Skandynawia w hotelu New Skanpol w godz. 12 – 17;
  • 50% rabatu na zamówienia w barze Night Club Underground podczas dyskoteki w piątek i sobotę od godz. 21.00.

Serdecznie zapraszamy!

 

powrót do bloga

Bądź piękna tej jesieni!
Kołobrzeg na kartach historii


ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER