fbpx
ZADZWOŃ REZERWUJ GPS
Opalanie nad morzem

Kąpiel słoneczna

Lato zbliża się dużymi krokami, a wraz z nim czas odpoczynku spędzony na relaksujących kąpielach słonecznych. Opalamy się na plaży, w parku, jeżdżąc na rowerze czy uprawiając inny rodzaj sportu. Nierzadko piękna opalenizna jest oznaką udanych wakacji, jednak pamiętajmy – nie należy przesadzać z przebywaniem na słońcu.

Przede wszystkim krem z filtrem

Kilkugodzinny pobyt na plaży (zwłaszcza między godz. 11.00 a 14.00) może skończyć się nieprzyjemnym podrażnieniem lub oparzeniem skóry, dlatego krem z filtrem o odpowiedniej wysokości faktora SPF to podstawa. Wysokość filtra dobieramy w zależności od naszego fototypu. Im jaśniejsza karnacja, tym wyższy faktor kremu do opalania. Ciało należy smarować średnio co dwie godziny, a także po każdej kąpieli. Balsamy po opalaniu działają kojąco, zmniejszają ewentualne zaczerwienienia, zmiękczają i uelastyczniają naskórek. Dzięki odpowiednim kosmetykom możemy dłużej cieszyć się złotobrązową opalenizną.

Ochrona skóry

Promienie słoneczne mają właściwości lecznicze (dostarczają witaminę D, chronią przed osteoporozą i krzywicą, poprawiają samopoczucie), lecz w nadmiarze stają się niebezpieczne. Niechroniona kosmetykami z filtrem skóra wystawiona na wielogodzinne działanie słońca szybciej się starzeje. Zmarszczki są bardziej widoczne, a ciało traci naturalną wilgotność.

Z tego względu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

 • chroń wszelkiego rodzaju pieprzyki i znamiona;
 • nie oszczędzaj na kremie do opalania; przykładowo: zbyt cienka warstwa kosmetyku o numerze SPF 30 działa jak 15;
 • nie przebywaj na słońcu w godzinach od 11.00 do 14.00 (najbezpieczniej jest się opalać w godzinach od 7.00 do 11.00 oraz od 14.00 do 17.00);
 • możesz stosować dodatkowe suplementy, które zwiększają odporność skóry na słońce i chronią ją od wewnątrz;
 • przed wyjściem na plażę zrezygnuj z mocnego makijażu – unikaj zwłaszcza kosmetyków zawierających alkohol;
 • używaj balsamów do opalania nawet wówczas, gdy niebo jest zachmurzone;
 • pamiętaj, że nawet krem z najwyższym filtrem nie jest wystarczającą ochroną przed promieniami UV;
 • zbyt długie kąpiele słoneczne mogą zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworu skóry;
 • stosowanie preparatów przyspieszających opalanie nie zwalnia nas z obowiązku używania kremu z filtrem;
 • stosuj również kremy po opalaniu;
 • pij duże ilości wody mineralnej;
 • kobiety w ciąży powinny unikać zbyt długiego przebywania na słońcu.

Abc plażowania

Podczas kąpieli słonecznych zadbajmy o włosy. One także są narażone na działanie promieni UV. Co więcej, woda zmywa z nich powłoczkę hydrolipidową, a za sprawą reakcji utleniania ulegają jeszcze większym uszkodzeniom. Mogą stracić połysk, stać się suche i łamliwe. Zaopatrzmy się więc w odżywkę w sprayu z filtrem oraz kapelusz bądź czapkę z daszkiem. Wieczorem nałóżmy na włosy odżywkę lub specjalną maskę, która je wygładzi i nawilży.

Jeśli jesteś w trakcie leczenia dowiedz się, czy wówczas możesz dłużej przebywać na plaży. Niektóre medykamenty w kontakcie z promieniami słonecznymi powodują reakcje alergiczne w wyniku których powstają na skórze plamy, zaczerwienienia, krostki. Do leków takich zalicza się m.in. niektóre antybiotyki, pigułki antykoncepcyjne, preparaty uspokajające, antydepresyjne i przeciwcukrzycowe.

Przed wyjściem na słońce odradza się także spożywania sałatek z pietruszki oraz selera (posiadają właściwości światłoczułe), czy też picia naparów z melisy i dziurawca.

W trakcie opalania nie zapomnijmy o okularach przeciwsłonecznych, które chronią nas przed szkodliwym promieniowaniem. Starannie dobierzmy ich rodzaj – nie wszystkie nadają się na plażę.

Korzystając z kąpieli słonecznych zachowajmy umiar i zdrowy rozsądek – pierwszego dnia opalajmy się nie dłużej niż 30 minut. W kolejnych dniach możemy wydłużać czas przebywania na słońcu. Najbardziej narażone na poparzenia są plecy, ramiona i dekolt, dlatego zaopatrzmy się w lekką koszulkę lub chustkę. Przed opalaniem nie używajmy perfum – alkohol może spowodować pojawienie się trwałych ciemnych plam na ciele, ubraniu czy też stroju kąpielowym.

Po kąpieli słonecznej warto skorzystać z regenerujących zabiegów kosmetycznych w Wellness Center i SPA Hotelu New Skanpol. Dzięki nim oczyścimy i nawilżymy skórę, a nasza opalenizna będzie równomierna i świetlista.

 

powrót do bloga

Wybierz się do Kołobrzegu dla zdrowia cz.2 - Leczniczy wpływ morza na migrenę
Wybierz się do Kołobrzegu dla zdrowia cz. 1. – Leczenie alergii nad morzem


ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER