fbpx
ZADZWOŃ REZERWUJ GPS
Opalanie na plaży

Jak przygotować się do lata nad morzem?

Lato tuż-tuż, a wraz z nim okres urlopów i letnich wyjazdów nad morze. Wiele osób spędzi ten czas kąpiąc się, spacerując lub zwyczajnie leżąc na plaży i opalając się.

Warto wiedzieć, że promienie słoneczne mają działanie antydepresyjne i wpływają pozytywnie na układ odpornościowy organizmu, a ponadto pomagają wytworzyć w organizmie witaminę D3 chroniącą przed krzywicą i osteoporozą. Jednak słońce niesie ze sobą pewne zagrożenia (w tym m.in. zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu skóry), dlatego też warto zadbać o to, aby czas spędzony na plaży był bezpieczny i nie odbił się negatywnie na naszym zdrowiu.
 1. Nigdy nie wychodźmy na słońce bez nałożonego kremu ochronnego z filtrem UVA oraz UVB. Filtr SPF2 blokuje promieniowanie UVB w 50%, zaś filtr SPF50 już w 98%, jednakże zbyt cienka warstwa kremu obniża jego skuteczność. Kremy z filtrem nie tylko chronią naszą skórę przed poparzeniami i wysuszeniem, ale także opóźniają procesy starzenia skóry, które przyspiesza długotrwała ekspozycja na słońce. Brak ochrony przeciwsłonecznej może spowodować utratę jędrności skóry, wystąpienie przebarwień, zmarszczek oraz zmian naczyniowych. Kosmetyki ochronne należy nakładać przynajmniej 20 minut przed wyjściem na słońce, a odnawiać ochronę przynajmniej co 2-3 godziny, a także każdorazowo po wyjściu z wody. Warto pamiętać, że promieniowanie UVA przenika przez warstwę chmur, a także przez cienkie ubrania i przez szyby, dlatego też na jego działanie jesteśmy narażeni praktycznie przez cały czas (w słoneczne dni latem i na plaży, gdy nie chroni nas żadna warstwa ubrań jego wpływ jest większy i długotrwały, dlatego też trzeba się przed nim chronić).
 2. Stosujmy dodatkową ochronę na okolice blizny (gdzie skóra jest bardziej delikatna i podatna na podrażnienia), pieprzyki i znamiona.
 3. Mocny makijaż nie powinien iść w parze z opalaniem. Jeśli planujemy się opalać nie powinnyśmy się malować ani używać kosmetyków zawierających alkohol, gdyż mogą wywołać podrażnienia, a nawet reakcje alergiczne. Równie złym pomysłem jest używanie perfum, które mogą spowodować przebarwienia na skórze, a także na ubraniu.
 4. W godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 11.00 a 14.00, powinniśmy zejść ze słońca. Co prawda możemy się wtedy szybciej opalić, ale w tych godzinach negatywny wpływ promieniowania na naszą skórę jest największy.
 5. Pamiętajmy o tym, aby robić przerwy w opalaniu i przebywać na słońcu z umiarem. Pierwszego dnia na plaży, kiedy skóra nie jest przyzwyczajona do oddziaływania słonecznego, możemy bardzo łatwo wywołać poparzenia, dlatego nie powinniśmy się opalać dłużej niż 30 minut. Ten czas może się stopniowo wydłużać w kolejnych dniach, ale zawsze warto pomyśleć o ochronie i okresowym zejściu ze słońca.
 6. Starajmy się stosować kremy po opalaniu, które łagodzą podrażnienia, nawilżają skórę i przywracają jej równowagę po ekspozycji na słońce.
 7. Chrońmy głowę przed udarem zakładając chustkę lub kapelusz. Taka dodatkowa ochrona przyda się także włosom, które pod wpływem słonej wody i słońca mogą stać się suche, łamliwe oraz stracić połysk. Warto tez pomyśleć o zakupie dodatkowego środka z filtrem do ochrony włosów, jak również odżywki lub intensywnej maski odżywczej wyrównującej strukturę włosa.
 8. Nie zapominajmy o ochronie oczu, gdyż intensywne promienie słoneczne mogą spowodować obrzęki i zaczerwienienia oczu, zapalenie spojówki lub rogówki, a nawet – mogą uszkodzić siatkówkę osłabiając wzrok i powodując powstanie trwałych mroczków w polu widzenia. Należy wyposażyć się w dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem i pamiętać o zakładaniu ich na plaży.
 9. Leki i słońce to często niebezpieczne połączenie, dlatego należy upewnić się czy przyjmowane przez nas leki nie powodują wrażliwości na słońce. Warto pamiętać, iż niektóre medykamenty mogą wywołać odczyny fototoksyczne (przypominające oparzenia słoneczne, ostry rumień połączony czasem z wystąpieniem pęcherzy na skórze), a także alergie (krostki wypełnione płynem oraz obrzęki rozprzestrzeniające się poza obszar wystawiony na słońce). Do grupy leków niebezpiecznych dla skóry w połączeniu z oddziaływaniem promieni słonecznych zalicza się m.in. leki przeciwcukrzycowe, niektóre leki przeciwdepresyjne, moczopędne, część antybiotyków, beta-blokery (stosowane przy arytmii serca) oraz pigułki antykoncepcyjne. Niebezpieczne są również napary i tabletki z dziurawca oraz arcydzięgla.
 10. O szczególnej ochronie powinny pamiętać osoby, które w okresie około dwóch miesięcy przed urlopem stosowały środki rozjaśniające przebarwienia lub zabiegi kosmetyczne: depilacji laserowej, usuwania blizn czy złuszczania naskórka.
 11. Zapobiegajmy odwodnieniu poprzez piecie wody, najlepiej wysoko- albo średniomineralizowanej. Unikajmy alkoholu, którego nadużycie jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć. Picie na plaży chociażby piwa odwadnia organizm, a w połączeniu z upałem może spowodować wahania ciśnienia i zaburzenia rytmu serca. Działanie odwadniające mają także napoje wysokosłodzone.

 

powrót do bloga

Bezpieczne plażowanie z małym dzieckiem
Specjalnie dla Pań - jak dobrać kostium kąpielowy?


ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER