ZADZWOŃ REZERWUJ GPS

Historia hotelarstwa

Jak się okazuje, historia hotelarstwa sięga aż XXX w. p.n.e. Już w starożytności powstawały miejsca, gdzie mieszkańcy mogli wynajmować pokój, schronić się przed słońcem lub spędzić noc w bezpiecznym pomieszczeniu. 

W starożytnym Rzymie powstały gospody, które w całości były utrzymywane przez państwo. W zależności od pobytu zajezdnie nosiły nazwę „mansiones”, gdy Gość planował zostać dłużej oraz „stationes” dla przyjezdnych na 1 lub 2 noce. Z takich zajazdów mogły korzystać jedynie osoby posiadające specjalne uprawnienia „diploma” lub „trattoria” – były to karty uprawniające do pobytu. 

Xandenochium powstały w 325. roku w Nicei. Miał na to wpływ odbywający się tam Sobór, który postulował wprowadzenie gościńców dla podróżujących. Kilkaset lat później Karol Wielki nakazał wprowadzić możliwość noclegu także w klasztorach i kościołach z obowiązkiem gościnności — tak powstały pierwsze hospicja, które nie miały nic wspólnego z funkcją, którą pełnią w dzisiejszych czasach. 

W 1317 roku hotele zaczęto klasyfikować ze względu na stan majątkowy mieszkańców. W Wenecji funkcjonowało 16 zajazdów o różnych standardach, były to: zajazdy dla elit – le case, dla mniej zamożnych – le hostarie, a także dla uboższych – le caneve i taverne.

Termont to pierwszy hotel odpowiadający dzisiejszym założeniom hotelowym, który powstał w Bostonie. Posiadał on 170 1-2-osobowych pokoi z WC. W restauracji pojawiły się karty menu. Znajdowały się także stanowiska recepcjonistów, bagażowych oraz posłańców.

Hotelarstwo elitarne zaczęto rozwijać w Europie w XIX wieku. Był to czas powstawania eleganckich gościńców o charakterze rezydencjonalnym. Można do nich zaliczyć np. hotele Ritz w Paryżu i Madrycie, Savoy w Londynie oraz Astorię w Sankt Petersburgu.

Początkiem hotelowych przedsiębiorstw, które na dobre zmieniły bieg historii, był amerykański przedsiębiorca M.Statler, który w 1907 roku założył towarzystwo zajmujące się budową hoteli. W ten sposób powstał hotel Buffalo Statler. 

Stany Zjednoczone stały się prawdziwą kolebką usług hotelowych i rozwoju spółek zakładających sieci hotelowe. W 1940 roku pojawiły się Sheraton oraz Hilton, natomiast w 1952 roku także w USA powstał system hotelowy Holiday Inn. W drugiej połowie XX wieku oraz w pierwszej XXI nastąpił gwałtowny rozwój usług hotelarskich w bardzo różnych formach i o zróżnicowanym standardzie.

Dodatkowo przygotowaliśmy niespodziankę dla Gości Hotelu New Skanpol. Zapraszamy na otwarcie witryny z pamiątkami ze starego Kołobrzegu (Kolberga), ufundowanej przez Pana Ernsta Schrödera z organizacji Heimatkreis Kolberg. Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów fundatora i mogą być podziwiane w hotelowym lobby. Symboliczne otwarcie wystawy odbędzie się w środę 21.09 o godzinie 14:00. Wystawa będzie cyklicznie wymieniana i uzupełniana o nowe eksponaty.

Kolacja Walentynkowa w restauracji Sublima
Pirackie historie Bałtyku


ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER