ZADZWOŃ REZERWUJ GPS
Efekty odchudzania

Co warto wiedzieć o detoksie?

Lato dobiega końca i powoli zbliża się okres jesiennej słoty i powiązanego z nią spadku formy. Dopóki pogoda dopisuje, a zewnętrzna aura nie odbiera jeszcze chęci do życia, warto pomyśleć o sobie – o swoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Chociaż niektórych to zdziwi, to brak energii, ogólne zniechęcenie i zmęczenie, stany lękowe, depresja, spadek odporności i powracające infekcje wcale nie muszą tylko i wyłącznie wiązać się z porą roku – w niektórych przypadkach mogą być sygnałem ostrzegawczym, iż nasze ciało potrzebuje chwili przerwy. Zanim dojdzie do takich stanów, warto pomyśleć o kuracji oczyszczającej, która zmusza organizm do pozbycia się nagromadzonych toksyn i zanieczyszczeń, cholesterolu a także tkanki tłuszczowej. Dzięki takiej kuracji można nie tylko nabrać energii do życia i podbudować swoje samopoczucie, ale także zgubić zbędne kilogramy. Dodatkową korzyścią jest obniżenie ryzyka występowania licznych chorób, bądź też w wielu przypadkach całkowicie wyeliminowanie lub zmniejszenie uporczywych objawów tych schorzeń. Chodzi tu m.in. o nadciśnienie, schorzenia układu krążenia, nawracające infekcje dróg oddechowych, astmę, choroby układu pokarmowego (nieżyty jelit i żołądka, wrzody itp.), choroby stawów (zwyrodnieniowe oraz reumatoidalne), cukrzycę, a nawet przewlekle problemy skórne (łuszczyca, liszaje, trądzik różowaty). Wszystkie te choroby są ściśle związane z naszym trybem i tempem życia, mogą być też częściowo spowodowane złym odżywianiem,  nadmiarem stresu, spożywaniem używek oraz przyjmowaniem leków.

Czy detoks można przeprowadzić w domu?

Bez konsultacji z lekarzem można przeprowadzić wyłącznie jednodniowe oczyszczanie – a i tak należy się do niego odpowiednio przygotować. Jednak kurację oczyszczają najbezpieczniej jest przeprowadzać pod opieką specjalisty – chociażby w profesjonalnym ośrodku, takim jak nasz. Należy być świadomym, iż wraz z usuwaniem toksyn z organizmu zmienia się jego gospodarka wodno-elektrolitowa, co może prowadzić do występowania omdleń, bóli i zawrotów głowy, mdłości, wymiotów, a także zaburzeń pracy serca. Objawy te mogą występować od razu po rozpoczęciu kuracji, albo dopiero po kilku dniach od jej rozpoczęcia i są groźne nie tylko dla osób z różnego typu schorzeniami. Nawet bardziej niebezpieczne są dla ludzi zdrowych – takich, które chcą poprawić ogólny stan zdrowia i kondycję organizmu. Takie osoby mają często tendencje do niedoceniania ryzyka, co z kolei może doprowadzić do poważnych i nieprzewidzianych konsekwencji.


Jak przygotować się do oczyszczania

Minimum trzy dni przed przeprowadzeniem detoksu – tak jednodniowego w zaciszu domowym, jak i dłuższego, pod opieką specjalisty – należy zrezygnować z:

  • wszelkich używek: alkoholu, papierosów, kofeiny (dotyczy to nie tylko kawy, ale też mocnej herbaty, napojów slodzonych z dodatkiem kofeiny, czy też napojów energetyzujących)
  • cukru
  • białej mąki
  • mleka, jajek i innych produktów pochodzenia zwierzęcego

Należy za to spożywać:

  • zupy
  • sałatki owocowe, warzywne i mieszane
  • kasze z dodatkiem owoców lub warzyw
  • wszelkiego typu koktajle owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne
Trzeba też pamiętać o piciu dużej ilości wody, a jeśli ktoś lubi – lekkich herbatek ziołowych (w żadnym wypadku przeczyszczających!)

Taka kilkudniowa dieta ma za zadanie wyregulować prace układu trawiennego (i nie tylko) oraz przygotować ciało do zmniejszenia ilości składników odżywczych oraz mniejszej podaży energetycznej. Warto wiedzieć, że detoks w niektórych przypadkach może być prawdziwym szokiem dla organizmu – szczególnie jeśli osoba planująca kurację jest chora lub prowadzi bardzo niezdrowy tryb życia (np. spożywając duże ilości używek albo przyjmuje dużo cukru).

Dopiero kolejnym etapem jest właściwy detoks polegający na odpowiednio zaplanowanej diecie (w przypadku oczyszczania jednodniowego jest to monodieta polegająca np. na piciu soków owocowych lub warzywno-owocowych), piciu dużych ilości wody, wyciszeniu organizmu przy pomocy medytacji, ćwiczeń oraz zabiegów: np. masaży, akupresury lub akupunktury.

Oczyszczanie a ruch

Odpowiednio dobrane zestawy ćwiczeń wspomagają procesy oczyszczania, poprawiają wydolność organizmu oraz pracę organów wewnętrznych. Jedną z polecanych aktywności fizycznych jest m.in. joga, która wpływa pozytywnie nie tylko na ciało ale i na umysł, bardzo ważne są także ćwiczenia oddechowe, pomagające z kolei pozbyć się negatywnej energii oraz wyciszyć.

Oczyszczanie to nie to samo co odchudzanie!

W przypadku jeśli ktoś zdecyduje się na długotrwałe oczyszczanie, wynikiem zmiany diety oraz połączonej z tym aktywności fizycznej może, a nawet powinna być, utrata wagi. Jednak to jedynie dodatkowa korzyść, a nie podstawowy element całego procesu odtruwania, który trzeba traktować holistycznie jako drogę do odzyskania wewnętrznej równowagi, spokoju, poprawy samopoczucia, zdrowia i dopiero w końcowym efekcie – wyglądu.

Odtruwanie a odkwaszanie

Jeśli w naszej codziennej diecie znajduje się zbyt dużo produktów kwasotwórczych (m.in. alkohol, kofeina, mięso, tłuszcz, węglowodany) wtedy z organizmie zaczyna się gromadzić nadmiar kwaśnych pozostałości przemiany materii, co z kolei prowadzi do zakwaszenia krwi, a w dłuższym efekcie – do rozwoju licznych chorób. Proces ten może przyspieszać stres, odchudzanie, brak lub nadmiar ruchu. Warto wiedzieć, że nadmiar kwasów we krwi przyspiesza procesy starzenia, powoduje także zatrzymanie i gromadzenie wody w organizmie (w wyniku dążenia do zmniejszenia stężenia kwasów), pogorszenie stanu skóry, paznokci i włosów, a także problemów ze snem oraz koncentracją.

W procesie odkwaszania elementem podstawowym jest zmiana diety i nawyków żywieniowych – eliminacja nadmiaru pokarmów kwasotwórczych i zwiększenie ilości pokarmów neutralnych oraz zasadotwórczych. Bardzo ważna jest zatem świadomość, iż jednym z elementów składowych procesu odtruwania bardzo często jest odkwaszanie, jednakże samo odkwaszanie nie jest jednoznaczne z detoksem.

Pod okiem specjalistów

Najbezpieczniej przeprowadzać detoks pod okiem dietetyków. Z tego względu wszystkich zainteresowanych poprawą formy, zachęcamy do skorzystania z oferty naszego hotelu. Proponujemy odchudzanie i oczyszczanie organizmu w ramach pakietu Kuracja Życia. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu!

 

powrót do bloga
Jesień w hotelu nad morzem
Ćwiczenia na plaży


ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER