fbpx
ZADZWOŃ REZERWUJ GPS
dziewczyna z plecakiem

Ciekawe szlaki turystyczne w Kołobrzegu i okolicach

Gmina Kołobrzeg słynie ze świetnie rozwiniętej infrastruktury turystycznej, w tym z imponującej liczby ścieżek pieszych i rowerowych.

Wypoczynek na łonie natury to doskonała odskocznia od codzienności. W Kołobrzegu i okolicach znajdziemy niezwykłe rezerwaty przyrody (m.in. Podczele, Solnisko Kołobrzeskie), piękne, objęte ochroną tereny zielone (Koszaliński Pas Nadmorski, Dolina Parsęty) oraz mniej lub bardziej znane użytki ekologiczne (Ekopark Wschodni, Dolina Stramniczki, Maćkowe Łąki).

Takich miejsc jest naprawdę dużo, a każde z nich zachwyca swą różnorodnością. O czym postaramy się przekonać Państwa właśnie tym wpisem!

Śladem Jana Frankowskiego

Jan Frankowski był zakochany w Kołobrzegu. Opracował pierwszy przewodnik po mieście oraz zainicjował powstanie kołobrzeskiego muzeum.

Szlak zielony im. Jana Frankowskiego ma długość ok. 6 km i zaczyna się w pobliżu fortu Ujście. Biegnie przez przystań statków pasażerskich, obok Kapitanatu Portu, przez ulicę Spacerową, aż do Bulwaru im. Marynarzy Okrętów Pogranicza. Kolejnym punktem na szlaku jest Muzeum Oręża Polskiego. Podążając dalej należy przejść ulicę Kamienną w kierunku Białogardu. Szlak zielony kończy się przy zabytkowym kościele pw. Jana Chrzciciela w Budzistowie. Trasa ta jest chętnie obierana zarówno przez rowerzystów, jak i spacerowiczów.

Szlak Solny

Szlak Solny ma swój początek przy kołobrzeskiej Baszcie Prochowej, a koniec nad jeziorem Drawsko. Niegdyś szlakiem tym przewożono sól do Wielkopolski. W Kołobrzegu trasa ta przebiega przez ulice Dubois, Koszalińską, a dalej urokliwymi ścieżkami aż do Budzistowa. Na szlaku nie brakuje ciekawych punktów widokowych oraz miejsc, gdzie można odpocząć w trakcie wędrówki lub rajdu rowerowego.

Szlak Czerwony

W pogodny dzień warto wybrać się na spacer czerwonym szlakiem. Pieszą wycieczkę możemy rozpocząć w pobliżu Szkoły Morskiej, a następnie udać się w kierunku ulicy Bałtyckiej. W trakcie wędrówki miniemy port rybacki Barka oraz port Bałtyk. Po drodze warto zwiedzić zabytkową redutę Solną. Dalej na czerwonym szlaku znajduje się urokliwy park zdrojowy oraz Kamienny Szaniec.

Zaczarowana Kraina Parsęty

Cały szlak ma długość ok. 35 km. Przebiega przez takie miejscowości jak Skoczów, gdzie znajduje się pałac i XIX-wieczny zespół parkowy, a następnie Wrzosowo. Kolejnym punktem na trasie jest Kłopotowo, w okolicach którego znajduje się m.in. grodzisko z IX w. p.n.e. oraz kurhanowe cmentarzysko. W trakcie dalszej wycieczki warto zwiedzić zespół dworsko-parkowy we wsi Piotrowice, a także neogotycki pałac z XIX w. Szlak kończy się w miejscowości Bard, gdzie znajdziemy średniowieczne grodzisko oraz cmentarzysko kurhanowe.

Bornholm na rowerze

Ciekawą propozycją aktywnego wypoczynku nad Bałtykiem jest wycieczka rowerowa po duńskiej wyspie Bornholm. Na wyspę zabierze nas Kołobrzeska Żegluga Pasażerska, a na miejscu czekają atrakcyjne szlaki rowerowe w przepięknej „wyspiarskiej” scenerii.

Malowniczych szlaków pieszych i rowerowych w Kołobrzegu i okolicach jest znaczne więcej. Na każdym z nich czekają na nas niezwykłe zabytki, pomniki przyrody, niespotykane nigdzie indziej okazy roślin i zwierząt. Przemierzanie kołobrzeskich szlaków to również doskonała okazja do zrelaksowania się w otoczeniu dziewiczej przyrody, z dala od miejskiego zgiełku.

powrót do bloga

Wakacyjna oferta kulturalna Kołobrzegu
Wiosenny urlop nad morzem


ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER