fbpx
ZADZWOŃ REZERWUJ GPS
Rodzina w święta Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie tuż tuż! To już ostatni moment, aby zdecydować się na wyjątkowe święta dla siebie i swoich  bliskich. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą hotelu New Skanpol, który tradycyjnie przygotował dla swych Gości różnorodną ofertę świąteczną. Spędźmy te niezwykłe chwile w rodzinnym gronie, zapominając o codziennych obowiązkach i troskach.

A dzisiejszym wpisem spróbujemy wprawić w świąteczny nastrój wszystkich naszych Czytelników – również tych, którzy tegoroczne święta spędzają poza Kołobrzegiem!

Magia Świąt, czyli kilka słów o Bożym Narodzeniu

Święta Bożego Narodzenia są szczególnym wydarzeniem w wielu miejscach świata. Ze źródeł historycznych wiadomo, że Wigilię (z łac.”vigiliare” – czuwanie) obchodzi się od IV w. n. e. Wieczór ten ma upamiętniać wieczerzę Pańską do której zasiadano, gdy na niebie pojawiła się pierwsza gwiazda. Święta Bożego Narodzenia mają różne oblicza w zależności od wyznania, położenia geograficznego, czy tradycji lokalnych. O tym, że druga połowa grudnia była czasem świątecznym w wielu kulturach świadczą chociażby rzymskie Saturnalia obchodzone 17.12, święto zmarłych – 23.12, czy uroczystości związane z narodzinami słońca – 25.12. Polska tradycja bożonarodzeniowa łączy się z wierzeniami przedchrześcijańskimi i ludowymi zwyczajami. Niegdyś wierzono, że 24. grudnia na ziemię zstępują dusze zmarłych. W każdym domu płonął ogień na kominku, aby niewidzialni wędrowcy mogli się ogrzać. Nie wolno było się kłócić i płakać. Do dziś w niektórych miejscach Polski wierzy się, że w Wigilię zmarli przemawiają do nas za pośrednictwem zwierząt.

Pochodzenie zwyczaju przystrajania choinki również nie jest do końca znane. Przyjęło się, że ubieranie sosny czy jodły przed Świętami Bożego Narodzenia to element kultury niemieckiej, który napłynął do nas w wieku XIX. Jednak warto pamiętać, że już pierwsi Słowianie wierzyli w niezwykłą moc drzew będących ważnym elementem większości praktyk przedchrześcijańskich. Dopiero później kościół nadał tej tradycji symbolikę biblijną. Odtąd bożonarodzeniowa choinka miała symbolizować drzewo życia – zwycięstwo nad śmiercią. Zwyczaj obdarowywania się prezentami ma głębokie korzenie zanurzone w antycznej tradycji rzymskiej związanej z Saturnaliami. W Polsce wymiana podarków podczas świąt była popularna  już w średniowieczu. Ten miły gest pozostał niezmieniony po dziś dzień. Podobnie tradycja łamania się opłatkiem ma swój początek we wczesnych wiekach chrześcijaństwa i wiąże się z symboliką pojednania oraz wspólnoty.

Jak obchodzone są Święta Bożego Narodzenia w innych krajach?

W Hiszpanii Boże Narodzenie to czas niezwykle radosny. Ulicami miasta maszerują parady przebierańców. Świętujący śpiewają kolędy i tańczą przez całą wigilijną noc. Hiszpanie nie zawsze zaopatrują się w choinkę. Natomiast w każdym domu powinna stać bożonarodzeniowa szopka. Co ciekawe, prezenty  będące symbolem darów złożonych Chrystusowi rozdawane są dopiero 6. stycznia w święto Trzech Króli.

W tradycji angielskiej uroczystość wigilijna rozpoczyna się w południe. Biesiadnicy zasiadają do pieczonego indyka oraz puddingu. Z Wielkiej Brytanii pochodzi zwyczaj zawieszania pod sufitem jemioły oraz wysyłania sobie świątecznych kartek z życzeniami.

W Grecji okres świąteczny zaczyna się 6. grudnia i kończy 6. stycznia. 24. oraz 31. grudnia dzieci chodzą od domu do domu śpiewając świąteczne piosenki. W Grecji na ogół nie jest praktykowane ozdabianie drzewek, ale zaczyna się to zmieniać w związku z przejmowaniem niektórych zwyczajów świątecznych z Zachodu. Prezenty przekazywane są dopiero 1. stycznia.

Szwedzi rozpoczynają świętowanie już w pierwszą niedzielę adwentu. W czasie Bożego Narodzenia stoły suto zastawiane są różnego rodzaju przekąskami rybnymi. Tradycyjną potrawą jest galareta wieprzowa oraz lukrowane pierniczki. Domy przystraja się kolorowymi lampkami, świeczkami, sosnowymi gałązkami i wieńcami wieszanymi na drzwiach wejściowych. Prezenty dostarcza dzieciom Jultomten (odpowiednik św. Mikołaja).

Święta Bożego Narodzenia w Danii również zaczynają się w pierwszą niedzielę adwentu. Wówczas zapala się pierwszą świecę na wieńcu adwentowym. Wnętrza domów oraz ogrody lub balkony ozdabiane są świecącymi lampkami, gwiazdkami, czerwonymi motywami kwiatowymi i girlandami. Łosoś oraz śledź stanowią podstawę świątecznej kuchni duńskiej. Boże Narodzenie nie obędzie się również bez tradycyjnych deserów na bazie ryżu, wypieków, pieczeni wieprzowej oraz mocniejszego piwa. Duńczycy uroczyście obchodzą noc św. Łucji (patronki światła) z12. na 13. grudnia. Przystrajanie choinki należy do ulubionych zajęć zarówno dzieci jak i dorosłych. Na drzewku zawiesza się łańcuch lampek lub prawdziwe świece woskowe. W trakcie wigilijnej wieczerzy spożywa się dania z wieprzowiny, pieczoną kaczkę lub gęś. Po odśpiewaniu kolęd przychodzi czas na rozpakowywanie prezentów. W kościołach organizowane są uroczyste msze połączone z koncertami muzyki organowej.

25. grudnia o poranku francuskie dzieci szukają prezentów w bucikach lub świątecznych skarpetach. Na bożonarodzeniowy obiad składa się m.in. indyk nadziewany kasztanami oraz szampan. Na stołach gości także gęsia wątróbka, owoce morza oraz różne rodzaje wina. Młode pokolenie bardzo chętnie spędza ten czas z przyjaciółmi w pubach i restauracjach. Niestety święta kończą się szybko – już 26.12 Francuzi wracają do pracy.

Poszczególne zwyczaje świąteczne i tradycje kulinarne różnią się w zależności od kontekstu kulturowego. Jednak niezależnie od miejsca przeżywanie świąt Bożego Narodzenia niesie za sobą wiele radości i poczucie beztroski.

Wesołych Świąt życzy Państwu
Cały Zespół Hotelu New Skanpol!

 

powrót do bloga

Wesele w hotelu nad morzem
Prace remontowe w hotelu New Skanpol


ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER