Wersja Polska English Deutsch

Hotel New Skanpol

Małe domowe zwierzęta mile widziane

Hotel New Skanpol -> Atrakcje

Hotele w Kołobrzegu to nie jedyne ważne dla turysty obiekty, warto odwiedzić i zobaczyć najważniejsze miejskie zabytki, oto krótka prezentacja najważniejszych z nich.

Latarnia morska
Katedra
Ratusz
Wieża ciśnień
Baszta prochowa
Aleja platanów
Bindaż
Reduta Morast
Reduta Solna
Gmach Poczty
Pomnik Tysiąclecia

 

Pomnik Sanitariuszki
Pomnik Zaślubin
Lapidarium Żydowskie
Lapidarium Niemieckie
Pałac Braunschweigów
Most drogowy
Łaźnia Miejska
Kamienica przy ulicy Spacerowej 39
Amfiteatr
Dworzec PKP
Kościół Św. Jana w Budzistowie

 

Latarnia morska
Pierwsza latarnia morska w Kołobrzegu została wybudowana w 1666 roku. Na przestrzeni dziejów była wielokrotnie niszczona i odbudowywana.W czasie II wojny Światowej została wysadzona w powietrze jako punkt orientacyjny dla rosyjskiej artylerii. Latarnia była pierwszym odbudowanym obiektem w mieście. W obecnej postaci składa się z dwóch części: dolną stanowi fort „Ujście" wzniesiony w roku 1770, na którym w roku 1947 została dobudowana wieża
o wysokości 26 m. Po kapitalnym remoncie w latach 1979 - 1981 została udostępniona dla zwiedzających.

Kołobrzeska latarnia morska to również znany w całej Polsce młodzieżowy klub muzyczny, w którym odbyły się już setki koncertów. Grały tu takie sławy jak Wu-Wu, Maleńczuk, Mech i wiele innych.

Dane techniczne

  • Położenie: 54°11'17" N 15°33'22" E
  • Wysokość wieży: 26,00 m
  • Wysokość światła: 36,50 m n.p.m.
  • Zasięg światła: 16 Mm (29,632 km)
  • Charakterystyka światła: Błyskowe
  • Światło: 1,0 s
  • Przerwa: 2,0 s
  • Okres: 3,0 s
     

Katedra
Katedra to najwyższy budynek w Kołobrzegu, jej wieża (wys.72 m) stanowi dla wielu turystów punkt orientacyjny. Mimo potwornych zniszczeń, które dokonały się w czasie zdobywania miasta w 1945 roku (90% zabudowy legło w gruzach) kościół przetrwał i bez wątpienia jest dziś wizytówką Kołobrzegu, dlatego jego sylwetka umieszczona została w logo miasta. Gorąco zapraszamy do zwiedzania wnętrza tej monumentalnej budowli - jedynego w Polsce 5 nawowego kościoła halowego (czyli takiego, w którym wszystkie nawy są jednakowej wysokości).
 

Ratusz
Pierwszy gotycki ratusz został wybudowany w XIV i stał do czasu wojen napoleońskich. W roku 1807 Kołobrzeg oblegały wojska francuskie i polskie (oddziały pułkownika Sułkowskiego). W ostatnim dniu oblężenia ratusz został zbombardowany i zniszczony tak bardzo, że przetrwała tylko część piwnic i kilka kamiennych kolumn. Nowa siedziba władz miejskich powstała w latach 1829-32 wg projektu słynnego w Niemczech architekta Friedricha Schinkla. Budynek w stylu neogotyckim wygląda jak zamek z bajki: cały z czerwonej cegły z ostrołukowymi oknami i 6 wieżami zakończonymi blankami. Latem na dziedzińcu ratusza odbywają się imprezy kulturalne: koncerty, pokazy taneczne, teatralne i wiele innych.

Warto poszukać głowy Adebara znajdującej się na jednej ze średniowiecznych kolumn. Adebar był przywódcą powstania przeciwko miejskim rajcom w XVI w, prowadził także bujne życie towarzyskie i uwiódł wiele kołobrzeskich mieszczek, wszystko to razem doprowadziło go na szubienicę. W krótkim czasie po śmierci stał się postacią kultową, której legenda przetrwała do dziś. Podobno wystarczy dotknąć tzw. głowy Adebara i pomyśleć życzenie a spełni się ono, zwłaszcza jeśli dotyczy spraw sercowych.


Wieża ciśnień
Ceglana budowla z roku 1885 powstała równocześnie z nową siecią wodociągową, która zastąpiła system drewnianych rur stworzony jeszcze w średniowieczu. Woda była pompowana z rzeki Parsęty do ogromnego zbiornika na szczycie wieży (720 m³) a z niej rozprowadzana do budynków mieszkalnych. Podczas oblężenia Kołobrzegu w marcu 1945r, gdy przestały działać pompy, zbiornik zaopatrywał oblężonych w wodę pitną. Pomimo ciężkich walk budynek przetrwał wojnę
i został ponownie uruchomiony w latach 70. XX wieku, gdy wokół niego zbudowano osiedle bloków mieszkalnych. Obecnie obiekt jest nadal w posiadaniu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Kołobrzegu.

Oprócz tego w jej wnętrzu mieści się stylowa kwiaciarnia.


Baszta prochowa
Baszta Lontowa zwana obecnie Basztą Prochową to jedyna pozostałość po średniowiecznych murach Kołobrzegu, które zostały rozebrane w XIX w. a na ich miejscu powstała ulica (obecna Dubois), której wygięta linia odzwierciedla dawny kształt murów. Baszta przetrwała do dziś w niezmienionej formie, o czym świadczą choćby piękne gotyckie cegły z których została zbudowana. Od strony parku można zobaczyć otwory strzelnicze - dowód militarnej przeszłości obiektu. Obecnie mieści się tu siedziba PTTK.


Aleja platanów
Zabytkowa aleja obsadzona 100-letnimi platanami klonolistnymi. Jest to jedyny gatunek platana, który wytrzymuje polskie zimy. Zdolne są do tego tylko starsze drzewa, dlatego do nasadzeń importuje się rośliny ok. 15-letnie z Europy Południowej. Z tego względu kołobrzeska aleja platanów jest niezwykle cenna i pozostaje pod ochroną, choć nie dorównuje wartością platanowi w londyńskiej dzielnicy Mayfair o średnicy pnia 6 stóp, który został wyceniony na ponad 750 000 funtów i jest najdroższym drzewem Wielkiej Brytanii.


Bindaż
Słowo "bindaż" oznacza aleję ze sklepieniem z kratownicy z rozpiętymi na niej gałęziami lip lub grabów. Kołobrzeski bindaż jest jednym z nielicznych występujących na terenie Polski, pochodzi z XIX wieku i ma 130 m długości. Stanowi jedno z najbardziej romantycznych miejsc w mieście, dlatego już przed wojną został nazwany aleją miłości. Jeszcze kilka lat temu zdewastowany, dziś pięknie oświetlony z nowymi nasadzeniami cieszy zarówno mieszkańców jak i turystów a także swoich opiekunów czyli uczniów Szkoły Podstawowej nr 4. Bez wątpienia miejsce, które warto zobaczyć.


Reduta Morast
Obiekt powstał po wojnie 7-letniej, kiedy Rosjanie zdobyli Kołobrzeg, bo system fortyfikacyjny był zbyt słaby. Obecnie reduta jest bardziej znana jako port jachtowy, gdzie można zobaczyć bandery z całego świata, choć najczęściej cumują jachty niemieckie i szwedzkie. W dawnej reducie znajduje się teraz tawerna a wał ziemny zamienił się w amfiteatr z miejscami do siedzenia. Latem codziennie rozbrzmiewa tu muzyka na żywo, leje się piwo i pachną wędzone ryby. Wyjątkową atrakcją jest wyjście na redę jachtem dalekomorskim Ark lub Baltic Star. Drewniany jacht z białym żaglem zabierze chętnych na połów dorsza - niezapomniane wrażenia gwarantowane! Z portu jachtowego zazwyczaj można przejść mostem pontonowym do portu handlowego, gdzie wznosi się Latarnia Morska, obecnie most jest rozebrany.


Reduta Solna
Reduta Solna (Salinen Schanze) powstała w latach 1832-1836 na bazie doświadczeń wyciągniętych z bitwy w 1807 roku. Reduta ma kształt lunety. Składa się z wału ziemnego, fosy i dwóch budowli. Pierwotnie na tym miejscu stał niewielki szaniec (Salinen Brückenkopf), który osłaniał twierdzę od strony kołobrzeskiej tężni, zlikwidowanej w połowie XIX wieku. Obecnie w reducie mają swoją siedzibę PIRACI, którzy organizują programy rozrywkowo-edukacyjne dla dzieci i młodzieży.


Gmach Poczty
Zbudowany w 1884 r. w stylu neogotyckim. Na gzymsach budynku można dostrzec postacie malutkich krasnali, które wg miejscowej legendy przynoszą szczęście. Poczta została wyremontowana i zmodernizowana w roku 2006 - m.in. dobudowano podjazd dla wózków inwalidzkich.


Pomnik Tysiąclecia
Pomnik powstał, aby upamiętnić zdarzenie sprzed ponad tysiąca lat. W roku 1000 w Gnieźnie doszło do spotkania polskiego księcia Bolesława Chrobrego z młodziutkim cesarzem Niemiec Ottonem III. Zapadła wówczas decyzja utworzenia 3 polskich biskupstw: we Wrocławiu, Krakowie i Kołobrzegu. Pomnik przedstawia figury władców, stojących po obu stronach rozdartego krzyża, będącego alegorią Polski i Niemiec. Nad całością unosi się symboliczny gołąbek pokoju z gałązką oliwną. Pomnik powstał w pracowni artysty Wiktora Szostało w Saint Louis w roku 2000. W roku 2008 został wzbogacony o dwie dodatkowe postaci: Jana Pawła II i Benedykta XVI. W postument jest wmurowana tablica z nazwiskami sponsorów.
 

Pomnik Sanitariuszki
Na cokole widzimy figurę klęczącej dziewczyny podtrzymującej rannego żołnierza. Patrząc na twarz pomnikowej sanitariuszki niewielu turystów zdaje sobie sprawę, że widzi rysy prawdziwej osoby, która brała udział w walkach o Kołobrzeg. Szer. Ewelina Nowak poległa w marcu 1945r ściągając z pola walki rannego żołnierza. Na podstawie zdjęć artysta Adolf Cogel z Wrocławia odtworzył wizerunek sanitariuszki. Pomnik został odsłonięty 13 lipca 1980 roku w strefie uzdrowiskowej miasta, przy ul. Gen. W. Sikorskiego.
 

Pomnik Zaślubin
Pomnik Zaślubin Polski z Morzem stoi przy nadmorskiej promenadzie, która prowadzi od portu do spacerowego molo. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 3 listopada 1963 r. Jest on dziełem inż. arch. Wiktora Tolkina. Pomnik przedstawia oddział żołnierzy niosących sztandar opadający szeroką wstęgą ku ziemi. Figury żołnierzy są zróżnicowane, można się dopatrzeć postaci słowiańskich wojów, którzy zdobywali Pomorze Zachodnie pod wodzą książąt polskich: Mieszka I, Bolesława Krzywoustego. Opadająca flaga tworzy prześwit w rodzaju korytarzyka wychodzącego na morze - to symbol „okna na świat" jakim jest każdy port. Przejście na bezdechu z jednej strony pomnika na drugą przez to "okno" przynosi spełnienie wcześniej pomyślanego życzenia (warto spróbować). Na płytach kamiennych, które leżą u podnóża pomnika, upamiętniono wszystkie jednostki zdobywające miasto w 1945 roku. Zaślubiny odbyły się 18 marca 1945 roku, w tym samym dniu, w którym został zdobyty Kołobrzeg. Główna uroczystość nie odbyła się w miejscu gdzie stoi pomnik lecz na tarasie Fortu Ujście (obecnie latarnia morska). Akt zaślubin był przejawem determinacji w dążeniu do przyłączenia Pomorza Zachodniego do Polski, w czasie, kiedy nikt nie wiedział gdzie będzie przebiegać granica ani jaki będzie ostateczny kształt państwa polskiego.


Lapidarium Żydowskie
Lapidarium założone w 2000 r. wg projektu Zygmunta Wujka znajduje się w parku nadmorskim, na terenie dawnego cmentarza żydowskiego. Lapidarium tworzą macewy (6 sztuk), ustawione na planie gwiazdy Dawida, które ocalały z dwóch żydowskich cmentarzy znajdujących się w Kołobrzegu przed II wojną światową u zbiegu obecnych ulic Zdrojowej oraz Mickiewicza oraz przy ulicy Koszalińskiej. Obydwa cmentarze uległy znacznej dewastacji podczas Nocy Kryształowej 9/10 listopada 1938 roku a następnie w okresie powojennym. Społeczność żydowska mieszkająca w Kołobrzegu w latach 1812-1940 wniosła wielki wkład w przekształcenie miasta w znane nadmorskie uzdrowisko. Szczególne zasługi dla rozwoju miasta i balneologii wnieśli żydowscy lekarze: dr Moses Beherend (1869), dr Feliks Beherend (1853-1917), dr Walter Beherend, dr Eberhard Margulies, dr Herman Emanuel Hirschfeld (1825-1885), dr Magnus Hirschfeld (1868-1935) i wielu innych.


Lapidarium Niemieckie
Lapidarium niemieckie zostało założone na terenie pięknego przedwojennego parku „Maikuhle", gdzie przed wojną znajdował się ewangelicki cmentarz komunalny. Dziś znajdują się tam płyty nagrobne dawnych mieszkańców Kołobrzegu (wszystkie jakie ocalały z historycznej zawieruchy). Lapidarium jest miejscem pamięci i refleksji o dawnych niemieckich mieszkańcach miasta.


Pałac Braunschweigów
Pałac rodziny Brunszwickich (von Braunschweig) - pochodzący z przełomu XVIII/XIX. budynek w stylu empire o oryginalnej fasadzie; obecnie muzeum (ul. Armii Krajowej 10). Mieści się tu bogaty zbiór historycznych miar i wag - jeden z największych w Polsce. W piwnicy natomiast można zobaczyć przedmioty pochodzące z wykopalisk prowadzonych na terenie miasta w czasie budowy kołobrzeskiej starówki. Zbiór jest ilustrowany zdjęciami, rysunkami oraz opisami. Na zakończenie zwiedzania można obejrzeć krótki film poświęcony historii miasta.


Most drogowy
Łączy lądową część miasta z Wyspą Solną. Powstał przed 100 laty i jest jedynym mostem w Kołobrzegu, który przetrwały obie wojny światowe. Metalowe balustrady zdobią po obu stronach kotwice z wkomponowaną datą budowy - 1900.
 

Łaźnia Miejska
Budynek w kształcie rotundy, wybudowany na początku XX wieku, funkcję łaźni pełnił po wojnie aż do lat 70-tych. Obecnie mieści się w tym budynku Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia.
 

Kamienica przy ulicy Spacerowej 39
Przedwojenny dom w dzielnicy portowej, miejsce podpisania kapitulacji wyspy Bornholm.


Amfiteatr
Fort Wilcza Góra (Wolfsberg Schanze) został zaprojektowany w 1807 roku. Budowano go w czasie, gdy Francuzi podchodzili już pod Kołobrzeg. Tutaj toczyły się najcięższe walki. Na fort nacierały kilkakrotnie oddziały polskiej piechoty, której obóz znajdował się na grobli w Kołobrzeskim Lesie. Bastion wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Ostatecznie jednak Francuzi nie zdążyli zdobyć miasta (co było tylko kwestią czasu), bo został podpisany pokój w Tylży. Jednak fakt bohaterskiej obrony miasta posłużył do stworzenia legendy o niezdobytej twierdzy, na podstawie której w czasie wojny nakręcono film propagandowy (jeden z najdroższych w dziejach niemieckiej kinematografii - koszt produkcji przekroczył 6 mln marek). Kołobrzeg pozostaje do dziś jednym z najlepiej rozpoznawalnych przez Niemców miast w Polsce. Sam fort po II wojnie światowej, do połowy lat 50. był w rękach Ludowego Wojska Polskiego. Później ponownie przekształcono go w amfiteatr. W latach 1968-1991 odbywały się tutaj Festiwale Piosenki Żołnierskiej, a obecnie różne koncerty i imprezy masowe m.in. Festiwal Interfolk i Festiwal Gama.


Dworzec PKP
Dworzec kolejowy w Kołobrzegu w obecnym kształcie powstał u progu XX wieku. W marcu 1945 roku znajdował się tutaj silny punkt obrony twierdzy Kołobrzeg wspierany przez pociąg pancerny Panzerzug PZ 72A, pod dowództwem kpt. Roeminga. Pomimo ciężkich walk wokół stacji kolejowej jej budynek przetrwał.
Po II wojnie światowej został zamieniony na magazyn zboża Armii Radzieckiej, później został przekazany Polskim Kolejom Państwowym przez które jest użytkowany do dziś.


Kościół Św. Jana w Budzistowie
Najstarsza budowla w gminie, pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1222. Kościółek powstał na terenie dawnego grodu, który był oddalony od dzisiejszego centrum o ok. 2 kilometry. Znajduje się na trasie pieszego szlaku im J. Frankowskiego.